Czy na ogrzewanie podłogowe można kłaść panele?
- Szczegóły
Ogrzewanie jest tym, co w każdym domu powinno być i działać poprawnie. Jest to związane z tym, że utrzymanie właściwej temperatury w zimie pozwala utrzymać komfort przebywania w domu, a także wpływa na zachowanie dobrego stanu zdrowia. Postęp technologiczny pozwolił na dobór wielu form ogrzewania. Obok ogrzewania centralnego, znanego od wielu lat, w którym źródłem ciepła jest piec, występuje coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe, do którego elementy wykończeniowe zakupimy w firmie AMG Centrum Podłóg i Drzwi.
Dlaczego to rozwiązanie jest coraz powszechniejsze? W związku z tym, że ma wiele zalet. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że pozwala na uzyskanie dokładnie takiego samego poziomu efektywności dogrzewania, jak tradycyjne grzejniki naścienne. W związku z tym coraz częściej nie tylko stanowi ich uzupełnienie, ale całkowicie je zastępuje. Jest to związane także z tym, że grzejniki naścienne są widoczne i zajmują część przestrzeni, którą można by było inaczej zagospodarować. Dzięki wykorzystaniu ogrzewania podłogowego nie ma konieczności stosowania popularnych kaloryferów. W tradycyjnym systemie dostarczane ciepło ucieka do góry, w związku z czym podłogi są chłodne. Wykorzystanie ogrzewania podłogowego niweluje ten problem. Napędzane jest albo energią elektryczną, albo systemem rur rozprowadzających ciepłą wodę. Jednak coraz to popularniejsze staje się rozwiązanie elektryczne, które pozwala na montaż w dowolnym miejscu. W przypadku kafli ceramicznych czy drewnianych desek montaż jest możliwy do przeprowadzenia. Czy można zrealizować go z panelami podłogowymi? Sprawdźmy!
Ogrzewanie pod panelami?
Ogrzewanie podłogowe przeprowadza się z wykorzystaniem systemu rur, które rozprowadzają ciepło, oddając je do paneli, albo z użyciem mat elektrycznych, które nagrzewają metalowe elementy do zadanej wartości i oddają ciepło. Czy można na nie wyłożyć panele? Można, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, panele powinny mieć odpowiednią grubość. To ona odpowiada za odporność na odkształcenia, do których dochodzi przy podgrzewaniu. Nie należy wybierać paneli cieńszych niż 8 mm, ale im będą grubsze, tym lepiej. Aby panele służyły jak najdłużej, należy wybierać te o jak najwyższej klasie ścieralności, a także użyteczności, która też powinna mieć odpowiednią klasę. Tak więc nie trzeba się przejmować, że wizja paneli oraz ogrzewania podłogowego będą się wykluczać i będziemy musieli z czegoś zrezygnować. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać panele o odpowiednich parametrach i jakości, a te gwarantują jedynie najlepsi producenci. Zakupując materiał od renomowanych dostawców, możemy być pewni, że nasze podłogi będą nam służyły wiele lat i nie będzie z nimi żadnych problemów.