Panele czy deska - co wybrać na podłogę?
- Szczegóły
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna podczas wykańczania wnętrz lub przeprowadzania generalnych remontów. Obydwie opcje mają wady i zalety, chociaż spełniają taką samą funkcję, różnią się znacznie od siebie. Dlatego podjęcie decyzji jest dużym wyzwaniem. We wpisie porównamy obydwie opcje i podpowiemy, czym należy się kierować, aby wybrać najlepsze pokrycie podłogowe.
Panele laminowane
Panele laminowane wykonane są z materiałów drewnopochodnych, a wierzchnia warstwa imituje fakturę drewna. Wewnętrzną, spodnią warstwę stanowi gładki laminat, który zapobiega odkształcaniu się paneli. Są odporne na uszkodzenia oraz zarysowania. Panele posiadają klasy ścieralności od AC3 do AC6. Im wyższa, tym bardziej trwałe będą panele, jednak w domu czy mieszkaniu sprawdzą się już najniższe klasy. Wybierając panele, należy zastanowić się, za ile lat nastąpi ich wymiana, ponieważ te o najwyższej klasie mogą posłużyć naprawdę długo, jeżeli natomiast będą stosunkowo szybko wymieniane, warto postawić na te niższej klasy i nie przepłacać.
Zaletą paneli jest ich łatwy montaż – nie wymagają użycia kleju i można je ułożyć nie posiadając specjalnych kwalifikacji. Jeśli panele mają być położone na ogrzewaniu podłogowym należy zwrócić uwagę, czy są do tego przystosowane. Panele laminowane nie wymagają szczególnie skomplikowanej pielęgnacji i czyszczenia. Jednak posiadają też wady - podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne. Uszkodzone elementy można jedynie wymienić na nowe.
Podłoga drewniana
Drewniane panele podłogowe składają się z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw drewna. Taka budowa zapobiega odkształceniom, rozsychaniu i pęcznieniu drewna. Zazwyczaj podłogi drewniane wykańczane są olejem lub lakierem. Można kupić już pokryte lub surowe. Trwałość deski zależy od gatunku drewna oraz wykończenia. Dobrze dobrana deska przy odpowiedniej konserwacji może posłużyć kilkadziesiąt lat i więcej. Zależnie od rodzaju wykończenia trzeba ją impregnować co jakiś czas. Może zdarzyć się, że w drewnianej podłodze powstaną szczeliny, które trzeba wypełnić specjalnymi preparatami.
Podłogi drewniane są też zazwyczaj trudniejsze w montażu, jednak są już dostępne deski, które można układać bez użycia kleju. Konieczne są także specjalne środki do czyszczenie podłóg drewnianych. Zaletami drewnianej podłogi są jej właściwości korzystne dla alergików, ponieważ podłoga z drewna nie przyciąga kurzu oraz jonizuje powietrze. Drewniana podłoga jest także lepszym izolatorem termicznym i akustycznym.
Podsumowując, zarówno panele, jak i deski mają swoje wady oraz zalety. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, znajdujące się w tytule artykułu. Podejmując decyzję, należy zastanowić się, jakim dysponuje się budżetem, czy lepiej mieć podłogę, które posłuży kilkadziesiąt lat, a może jednak taką, która nie wymaga specjalnych prac, ale jej wymiana będzie konieczna wcześniej.