Rodzaje paneli podłogowych
- Szczegóły
Panele podłogowe to jedne z najchętniej wybieranych produktów w ostatnich latach. Zdobyły one zaufanie setek klientów na całym świecie, co potwierdza aż 455 milionów m2 podłogi, którą sprzedano na świecie w 2018 roku. Są wykorzystywane zarówno w przestrzeniach domowych, biurowych, jak i w budynkach publicznych. Warto jednak zauważyć, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów paneli podłogowych. Czym charakteryzują się każde z nich?
Podział paneli podłogowych ze względu na ich rodzaj
Firmy oferujące pokrycia podłogowe proponują klientom coraz nowsze rozwiązania, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także są trwałe. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się między innymi:
- panele podłogowe laminowane,
- panele podłogowe wodoodporne – wśród nich wyróżnia się podłogi winylowe (wykonane z bardzo trwałego PVC) z rdzeniem mineralnym oraz panele winylowe z rdzeniem korkowym,
- panele podłogowe HDF z fornirem – czyli cienką warstwą drewna.
- Panele podłogowe laminowane
Najczęściej wybieranymi – zarówno do przestrzeni domowych, jak i biurowych – są panele podłogowe laminowane. To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim panele te są bardzo łatwe w montażu, przez co wiele osób nie korzysta z pomocy specjalistów. Jest to jednak duży błąd. Osoba, która nie ma doświadczenia w montażu paneli nie zna dokładnych szczegółów dotyczących podłogi. Co więcej, profesjonalni montażyści zorientowani są w różnych sposobach montażu, który mogą dopasować do konkretnego wnętrza.
Panele są bardzo trwałe. Oczywiście wiele zależy od wybranej klasy ścieralności. Na rynku dostępne są panele o najniższej klasie ścieralności AC 3, które można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie – do 20 zł za m2. Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być głównym wyznacznikiem wyboru. Producenci oferują także droższe panele w klasie AC 3 – ale bardziej wytrzymałe. Różnią się one gęstością rdzenia, strukturami i dodatkami – takimi jak woskowane pióra. Tendencje rynkowe w ostatnich latach zmieniają się, a klienci wybierają podłogi od klasy AC 4 w górę, ponieważ cenią sobie jakość i wytrzymałość. Jednak nawet najmniej odporne panele z tej kategorii są produktami o bardzo dobrej jakości. Oprócz tego, że podłoga wykonana z paneli laminowanych jest odporna na zabrudzenia, to jest także antystatyczna – to ważne dla alergików. Ogromną zaletą w kontekście wykorzystania paneli w przestrzeniach biurowych jest dobre tłumienie dźwięku kroków (w parze z dobrze dobranym podkładem), co zapewnia spokój i możliwość skupienia się na wykonywanych obowiązkach.
Wodoodporne panele podłogowe
Drugim typem paneli chętnie wybieranych przez klientów są modele wodoodporne wykonane z winylu. Swym wyglądem do złudzenia przypominają naturalne drewno, jednak są zdecydowanie bardziej odporne. Wiele zależy jednak od wykorzystanego rdzenia (mineralny i korkowy). Tylko panele z rdzeniem mineralnym mogą być wykorzystane w pomieszczeniach narażonych na dużą różnicę temperatur czy wilgoć. Te coraz częściej pojawiają się w kuchniach lub łazienkach, gdzie radzą sobie doskonale. Są także odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia – wystarczy przetarcie zwilżoną szmatką, aby wróciły do swojego pierwotnego wyglądu. Podłogi z rdzeniem korkowym także są odporne na zabrudzenia, ale mogą być wykorzystywane wyłącznie w tych pomieszczeniach, gdzie panują stałe warunki temperaturowe. Ponadto nie mogą to być wnętrza wystawione na wysoką ekspozycję słoneczną.
Jeszcze innym rozwiązaniem, które powoli zdobywa popularność, są panele podłogowe HDF z naturalnym fornirem. Ich budowa przypomina panele laminowane głównie ze względu na rdzeń HDF. Wyróżnia go przede wszystkim bardzo duże gęstość – około 900 kg na m3. Dzięki strukturze przypominającej deski warstwowe z obłogiem drzewnym panele HDF z fornirem są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i zabrudzenia. Połączenie rdzenia HDF i forniru czyni panele jednymi z najlepszych na rynku.